Wednesday, June 29, 2016
Wednesday, June 22, 2016
გაკვეთილის თემა
|
„ადამიანი გაზეთის
სვეტში“
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
მე-9 კლასი
|
საგნობრივი ჯგუფი/საგანი
|
ქართული ენა
და ლიტერატურა
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
29
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ტექსტზე დაკვირვებისა და
პრობლემის ამოცნობის უნარ-ჩვევების განვითარება
|
გაკვეთილის მიზნები
და შედეგები
|
მოსწავლემ შეძლოს
სადავო და პრობლემურ
საკითხებზე საკუთარი მოსაზრების
გამომოხატვა, მსჯელობა
ტექსტის ენობრივ თავისებურებებზე,
ლოგიკური და არგუმენტირებული მსჯელობის
უნარების განვითარება.
ქართ. IX. 1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე
წარმოადგინოს სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო
ან პრობლემურ საკითხზე.
ქართ. IX. 3. მოსწავლეს შეუძლია
მსჯელობა განსხვავებული ტექსტების ენობრივ
თავისებურებებზე.
ქართ. IX. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიისა
და კამათის სტრატეგიების გამოყენება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
პრესიდან მოძიებული
საინფორმაციო მასალა ისტ-ის გამოყენებით;
ნიკო ბაგრატიონის
მემუარული ნაწარმოები „ბურებთან“
|
შეფასების საგანი
და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებთ
წინასწარ შემუშავებული შეფასების
კრიტერიუმების მიხედვით
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო
კომპიუტერი
PoverPoint
Google
Youtube
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა:
მასწავლებელი სვამს
კითხვას თემის სათაურის
გასააზრებლად; შესაძლებელია, შევთავაზოთ
5-წუთიანი ე.წ. „ხელის
აუღებლად წერა“. სასურველია, ყურადღება
გავამახვილებინოთ მოცემულ ილუსტრაციებზე. (10 წთ.)
B ფაზა:
სიტყვიერი შენიშვნებისა და შეფასების შემდეგ
გადავდივართ ტექსტის გაცნობამდე
მოცემული სამუშაოების
შესრულებაზე, ანუ
მოსწავლეებს საშუალებას ვაძლევთ, დააკავშირონ არსებული
ცოდნა ახალთან.
ვხსნით, რა არის
თეთრი ლექსი(ვერლიბრი) და
განვმარტავთ თეთრი ლექსის
კითხვის სტრატეგიას.(10წთ)
C ფაზა
მოსწავლეებს ვანაწილებ
წყვილებად და ვაძლევ
შემდეგი ტიპის დავალებას:
წაიკითხონ იგავი ბიბლიიდან
მთესველზე, რომელიც ძველქართულადაა დაწერილი. შეძლონ
მისი პერიფრაზირება და ვსვამ
შეკითხვებს: რას ჰყვება
იესო?
როგორ ხსნის
იგი იგავის არსს.
ამის შემდეგ
მოსწავლეებმა პასუხი უნდა
გასცენ სახელმძღვანელოში მოცემულ
კითხვებს, რომლებიც თვალნათლივ
დაგვანახებს, რამდენად
ღრმად გაიაზრეს მოსწავლეებმა პოემის
ტექსტი.
მოსწავლეებს უკვე
შეუძლიათ ისაუბრონ მხატვრულ
ხერხზე, ალუზიაზე. (22წთ)
საშინაო დავალება:
გაიხსენონ ნ.
ბაგრატიონის მემუარები „ბურებთან“
და იმსჯელონ ნიკო
ბაგრატიონისა და ხიმენესის
მორალურ მრწამსზე. (3წთ)
|
დიფერენცირებული სწავლება
|
|
|
|
|
|
|
ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგების პროგრამა
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი სტრატეგიული ამოცანა, სწავლა-სწავლების შედეგების გასაუმჯობესებლად, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ეფექტიანი დანერგვის უზრუნველყოფაა. ამისათვის აუცილებელი პირობაა მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციის შესაბამისი ისტ უნარებით აღჭურვა, რათა მათ თავის მხრივ უზრუნველყონ სკოლაში ციფრული კულტურის დამკვიდრება და მოსწავლეებში 21-ე საუკუნის შესაბამისი კომპეტენციების განვითარება.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი 2009 წლიდან ახორციელებს მასწავლებელთა ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგებს. ამ ტრენინგების მიზანი მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლება და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირებით სასწავლო გარემოს გაუმჯობესებაა. მიზნის მისაღწევად 2009-2015 წლებში განხორციელდა სხვადასხვა ისტ ტრენინგკურსი საჯარო სკოლის მასწავლებლებისთვის, ბიბლიოთეკარებისა და დირექტორებისთვის. 2015 წლის ბოლოსთვის საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში მასწავლებელთა გარკვეული რაოდენობაა მომზადებული, რომლებიც ისტ-ის სასწავლო პროცესში ინტეგრირების უნარ-ჩვევებს ფლობს.
მიზნები და ამოცანები
მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლება და სასწავლო გარემოს გაუმჯობესება ინფორმაციულ-საკომუნიკაციოტექნოლოგიების ინტეგრირების გზით.
სკოლაში ციფრული კულტურის დამკვიდრების ხელშეწყობა ისტ-ში მომზადებული მასწავლებლების რესურსისგააქტიურების, მათში დაგროვილი ცოდნისა და უნარების პრაქტიკაში თანმიმდევრული გამოყენების ხელშეწყობის,ასევე სკოლის დირექციის პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფის გზით.
ქართულენოვანი ელექტრონული სასწავლო რესურსის შექმნა და გამოყენების პოპულარიზება ისტ-ის სასწავლოპროცესში ინტეგრაციის ხელშესაწყობად.
სამიზნე ჯგუფი
ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგები ტარდება საქართველოს საჯარო სკოლისმასწავლებლებისთვის, ბიბლიოთეკარებისა და დირეტორებისთვის.
ტრენინგებში მონაწილეობის მსურველებს საშუალება აქვთ დარეგისტრირდნენ მასწავლებელთა პროფესიულიგანვითარების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე www.tpdc.ge.წყარო
Subscribe to:
Posts (Atom)